Płatności zbliżeniowe szturmem, czyli popularne NFC ze względu na duże możliwości i wygodę stosowania bardzo szybko podbiły polski rynek. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie innego sposobu płatności za zakupy czy usługi. To duża wygodna, tym bardziej że można do opłacania zobowiązań wykorzystywać nie tylko kartę, ale również wiele innych rzeczy, jak np. telefon, zegarek czy specjalną naklejkę.

Czym jest NFC?

NFC to nowoczesna technologia umożliwiająca komunikację pomiędzy urządzeniami, jeżeli odległość pomiędzy nimi jest nie większa nić 20 cm. Obecnie wykorzystywana jest głównie w obsłudze płatności zbliżeniowych. Technologia NFC umożliwia dwukierunkową komunikację, co w praktyce oznacza, że oba urządzenia, które się ze sobą łączą, mogą wysyłać i odbierać informacje.
Jak działa technologia NFC? W tym przypadku przesyłanie i odbieranie danych odbywa się za pomocą fal radiowych. Jest to technologia oparta przede wszystkim na starszych koncepcjach RFID (identyfikacji częstotliwości radiowej), bazujących na indukcji elektromagnetycznej. Oznacza to, że nie każde urządzenie jest dopasowane do technologii NFC. Aby mogło ją wykorzystywać, musi posiadać ściśle określone parametry. Wiele osób błędnie myśl, że NFC ma coś wspólnego z Bluetooth. Co prawda pomiędzy technologiami istnieje pewne podobieństwa, to jednak główna różnica polega na tym, że NFC wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. W praktyce oznacza to możliwość istnienia urządzenia pasywnego, które może przesyłać dane nawet bez posiadania własnego źródła zasilnia. Urządzenie pasywne uruchamia się przy zetknięciu z urządzeniem aktywnym.

Jak wygląda transmisja danych w NFC?

W przypadku NFC częstotliwość transmisji danych równa jest wartości 13,56 MHz. Oznacza to, że wykorzystanie tej technologii pozwala na wysyłanie danych z szybkością na poziomie 106, 212 lub 424 kilobitów na sekundę. W ten sposób można przesyłać bardzo różne dane. Technologa NFC a mnóstwo zalet, przy czym jedną z najistotniejszych jest bez wątpienia szybka łączność.

Gdzie można płacić z wykorzystaniem technologii NFC?

Płatności NFC są powszechnie dostępne i można płacić nimi wszędzie tam, gdzie są stosowne urządzenia obsługujące tę technologię. W praktyce taka płatność możliwa jest w zdecydowanej większości sklepów i punktów usługowych obsługujących płatności bezgotówkowe.

Dla kogo przeznaczone są płatności NFC?

Płatności NFC są szybkie proste u wygodne. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy może z nich swobodnie korzystać. Dlaczego? To tego rodzaju płatności niezbędny jest telefon z anteną NFC oraz odpowiednią kartę SIM (nie każdy operator udostępnia opcję płatności NFC). Niezbędna będzie również karta obsługująca płatności zbliżeniowe. Najpewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z płatności NFC za pośrednictwem banku. Taka opcja dostępna jest niezależnie od tego, czy mamy w nim konto firmowe, czy konta osobiste.

Czy każdy telefon nadaje się do obsługi NFC?

Nie każdy telefon będzie mógł być zastosowany w obsłudze NFC. Najczęściej dotyczy to tych starszych modeli, które nie zostały wyposażone we właściwy moduł. To czy nasz telefon obsługuje tę technologię, czy też nie można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść w ustawienia aparatu i znaleźć pole łączność/połączenia. Następnie należy sprawdzić, czy znajduje się tam opcja połączenia NFC.

Dlaczego warto korzystać z technologii NFC?

Ze względu na liczne zalety technologia NFC jest obecnie powszechnie wykorzystywana. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie NFC posiada trzy tryby działania:
  • tryb peer-to-peer wykorzystywany jest najczęściej w smartfonach. W tym trybie urządzenia mogą wymieniać między sobą wiele różnorodnych informacji. Jest to tryb, w którym oba urządzenia przełączają się między działaniem aktywnym (podczas wysyłania danych) i pasywnym (podczas odbioru);
  • tryb odczytu charakteryzuje się jednokierunkową transmisją danych. W tym przypadku to aktywne urządzenie łączy się z pasywnym, aby odczytać z niego informacje;
  • tryb emulacji karty ma miejsce w przypadku, w którym urządzenie NFC pełni funkcję inteligentnej/ zbliżeniowej karty kredytowej w płatności za transport publiczny.
Technologia NFC to nie tylko możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych. Jej zastosowanie pozwala również na przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami, odczytywanie informacji z ulotek itp.

Jak płacić NFC?

Aby płacić z wykorzystaniem technologii NFC, należy przede wszystkim upewnić się, że telefon posiada funkcję umożliwiająca stosowanie tego typu płatności. Bardzo ważne jest również sprawdzenie, czy bank, z którego usług korzystamy, umożliwia płatności telefonem przez Google Pay (Android) lub Apple Pay (iOS). Do płatności NFC potrzebna będzie również aplikacja mobilna banku, w której skonfigurowane zostaną ustawienia dotyczące płatności zbliżeniowych. Po zakończeniu procedury zakładania cyfrowego portfela można śmiało korzystać z płatności zbliżeniowych.

Płatności NFC a Google Pay

Google Pay to aplikacja na telefony obsługiwane przez system Android lub na smartwatche. W przypadku płatności poniżej 100 zł wystarczy jedynie przyłożyć telefon/smartwatch do terminala, aby dokonać płatności.
Zanim jednak zaczniemy płacić przez NFC, należy wiedzieć, jak przypiąć kartę i ją aktywować. Jak zrobić to krok po kroku?
  1. Należy pobrać aplikację ze sklepu Google Play.
  2. Należy przejść do zakładki ”karty” i kliknąć przycisk plusa.
  3. Dodawanie karty debetowej/kredytowej/podarunkowej/lojalnościowe odbywa się na dwa sposoby – przez zrobienie zdjęcia karty lub spisanie jej danych.

Kartę można aktywować również w aplikacji bankowej.

Płatności NFC a Apple Pay

Apple Pay to aplikacja umożliwiająca płatności zbliżeniowe dostępna wyłącznie dla użytkowników urządzeń Apple. W tym przypadku możliwe jest podpięcie nie tylko kart płatniczych i lojalnościowych, ale również legitymacji studenckiej czy kluczy.
Przy tej metodzie, aby dokonać płatności, należy dwukrotnie kliknąć przycisk boczny i uwierzytelnić transakcje na jeden ze sposobów:
  • Face ID,
  • Touch ID,
  • kod PIN.

W przypadku procedury podpinania karty wygląda to dokładnie tak samo jak w Google Pay z tą różnicą, że nie ma potrzeby pobierania aplikacji – ta zostaje zainstalowana domyślnie i na urządzeniu znajduje się pod nazwą ”wallet”.

Czy korzystanie z płatności NFC jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, by zacząć swoją przygodę z płatnościami NFC, jednak obawia się, czy jest to rozwiązanie bezpieczne i czy na pewno warto po nie sięgać. Obecnie wiele cyfrowych aplikacji do płatności eWallet używa właśnie NFC, ponieważ jest to technologia o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa. Wynika to między innymi z tego, że portfele cyfrowe nawiązują łączność z czytnikami NFC tylko wtedy, gdy użytkownik wybierze w aplikacji kartę płatniczą, która ma zostać użyta. To jednak niejedyny argument potwierdzający bezpieczeństwo stosowania tej technologii w płatnościach zbliżeniowych. Warto również wspomnieć o tym, że czytniki NFC łączą się jednocześnie tylko z jednym urządzeniem płatniczym, co skutecznie eliminuje ryzyko tego, że zapłacimy przypadkowo za zakupy zupełnie innej osoby.
Dlaczego warto korzystać z płatności zbliżeniowych NFC? Obecnie korzystanie z portfeli mobilnych to nie tylko wygodne rozwiązanie. Z wielu względów jest ono również znacznie bezpieczniejsze niż noszenie przy sobie fizycznych kart czy gotówki. Cyfrowe aplikacje tokenizują wszystkie dane bankowe co oznacza, że nawet gdy telefon zostanie zgubiony lub skradziony, dane z kart kredytowych będą w dalszym ciągu odpowiednio chronione. Ze względu na to, że tokeny te zmieniają się przy każdej transakcji NFC, możliwość ich wyodrębnienia niemal nie istnieje. Dobrym zabezpieczeniem transakcji NFC jest stosowane w aplikacjach uwierzytelnienia za pomocą odcisku palca. To dodatkowa ochrona danych na wypadek przedostania się telefonu w niepowołane ręce.
NFC pomimo tego, że pozwala swoim użytkownikom na przechowywanie wielu kart kredytowych i debetowych i  na urządzeniach mobilnych, jest rozwiązaniem bezpiecznym, odpowiednio chronionym przed różnego rodzaju oszustwami.

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *