Uzyskanie pożyczki w wyższej kwocie najczęściej jest dość problematyczne ze względu na niską zdolność kredytową. W takiej sytuacji można skorzystać z rozwiązania, jakim są pożyczki pod zastaw. Umożliwia ona uzyskanie środków finansowych w odpowiedniej kwocie, które przeznaczyć można na dowolny cel. Aby było to możliwe konieczne jest zastawienie cennego przedmiotu, który pełni rolę zabezpieczenia pożyczkodawcy w sytuacji, gdyby pojawiły się kłopoty z terminową spłatą zobowiązania. Warto bliżej przyjrzeć się temu, czym są pożyczki pod zastaw i na czym dokładnie polegają.

Co to są pożyczki pod zastaw?

Pożyczki pod zastaw to produkty oferowane przez firmy pozabankowe umożliwiające uzyskanie konkretnej kwoty pieniędzy, która najczęściej jest dość wysoka. W zamian za to ustanowione zostaje zabezpieczenie spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami we wskazanym terminie. Środki pieniężne uzyskane w ten właśnie sposób można przeznaczyć na dowolny cel.

Decydując się na skorzystanie z pożyczki pod zastaw nie tylko pożyczkodawca może czuć się spokojny. Również klient, który zaciągnął taki kredyt jest zabezpieczony, ponieważ ma pewność, że w razie problemów ze spłatą wierzyciel nie będzie żądał od niego spłaty i nie wniesie sprawy na drogę sądową. Jego roszczenia zostaną zaspokojone przedmiotem zastawu.

Pożyczka pod zastaw auta- czym jest?

Pożyczki pod zastaw samochodów cieszą się zdecydowanie największą popularnością. W jej przypadku przedmiotem zabezpieczenia jest samochód, który w przypadku braku spłaty zobowiązania zostanie przejęty przez wierzyciela, a następnie sprzedany, aby z uzyskanych w ten sposób środków pokryć zaciągniętą pożyczkę.

Z pożyczki pod zastaw samochodu można skorzystać zarówno wtedy, gdy posiadamy na własność pojazd, jak i w sytuacji, gdy planujemy jego zakup. Najpopularniejszymi sposobami zabezpieczenia wierzytelności są:

  • zastaw zwykły- w przypadku którego auto przechodzi na własność pożyczkodawcy. W momencie spłaty zobowiązania wraca on z powrotem do pierwotnego właściciela. Jeśli jednak tak się nie stanie, to samochód pozostaje własnością wierzyciela.
  • zastaw rejestrowy- umożliwiający korzystanie z pojazdu przez właściciela.

Pożyczki pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania

Pozabankowa pożyczka pod zastaw niekiedy daje możliwość nie tylko uzyskania konkretnej kwoty pieniędzy, ale także pozwala na korzystanie z samochodu. W jego ramach właściciel pojazdu może swobodnie z niego korzystać przez cały czas trwania umowy pożyczkowej. Jednak w chwili, gdy pojawią się problemy ze spłatą zadłużenia wierzyciel ma prawo odebrać pojazd i go sprzedać.

Pozyczka pod zastaw auta z możliwością użytkowania to rozwiązanie bardzo korzystne dla obu stron. Właściciel pojazdu może nadal nim jeździć, co jest ogromną wygodą. Jednocześnie wierzyciel ma pewność, że w razie potrzeby otrzyma swoje pieniądze. Zostaje on także ustanowiony współwłaścicielem na czas trwania spłaty zobowiązania.

Pożyczka pod zastaw samochodu- jakie warunki trzeba spełnić?

Dokładne warunki, jakie należy spełnić są określane przez każdą z firm, które oferują pożyczki pod zastaw auta. Część warunków jednak pokrywa się ze sobą i do najważniejszych z nich zaliczyć można:

  • bycie jedynym właścicielem danego pojazdu,
  • wiek powyżej 18 lat (niekiedy wymagane jest ukończenie 21. r.ż.),
  • posiadanie zdolności do czynności prawnych,
  • posiadanie ważnego dowodu osobistego.

Pojazd, który ma zostać zastawiony musi także być w dobrym stanie technicznym. Niezbędne jest więc to, aby auto posiadało ważny przegląd techniczny, a także wykupione ubezpieczenie OC, a niekiedy również AC. Przedmiotem zabezpieczenia może być dowolny rodzaj pojazdu. Nie ma znaczenia więc czy jest to samochód osobowy, terenowy czy dostawczy.

Firmy oferujące pożyczki pod zastaw pojazdów skierowane są do dwóch grup osób: posiadających auto oraz planujących jego zakup. W pierwszym przypadku po dokonaniu wyceny wartości samochodu pożyczkobiorca otrzymane środki może przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli jednak klient chce kupić auto i potrzebuje na ten cel pieniędzy to właśnie ten pojazd staje się przedmiotem zastawu.

Jak skorzystać z pożyczki pod zastaw auta?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie dostępnych ofert przeanalizowanie opinii i zweryfikowanie rzetelności firm, które udzielają pożyczek pod zastaw samochodów. Pozwoli to wybrać uczciwą i dopasowaną do indywidualnych potrzeb oferty. Następnie należy skontaktować się z wybraną firmą telefonicznie lub poprzez dostępny na stronie formularz kontaktowy. Pracownik firmy na podstawie otrzymanych dokumentów oraz uzyskanych informacji wycenia pojazd i przygotowuje niezbędne umowy. Jeśli przedstawiona oferta jest dla nas interesująca po dokładnym przeanalizowaniu zapisów umowy można ją podpisać. Niezbędna jest także wizyta w wydziale komunikacji w celu ustanowienia pożyczkodawcy współwłaścicielem pojazdu. Po spełnieniu wszystkich formalności na konto wpływają ustalone wcześniej środki pieniężne.

Pożyczka pod zastaw online- na czym polegają?

Pożyczka pod zastaw samochodu przez internet to rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybko uzyskać pieniądze na dowolny cel. W sieci można także znaleźć najwięcej informacji dotyczących danej instytucji pozabankowej, co pozwala zweryfikować jej rzetelność i uczciwość. Na stronie pożyczkodawców znajdują się dane kontaktowe, a także bardzo często formularz, za pomocą którego można przesłać nie tylko swoje zapytanie, ale także podstawowe informacje o samochodzie, który ma być przedmiotem zastawu. Niektóre strony umożliwiają także po wpisaniu danych pojazdu, takich jak marka czy rok produkcji określenie potencjalnej jego wartości, a tym samym wysokości pożyczki, jaką możemy uzyskać.

Część firm pożyczkowych oferuje pożyczki pod zastaw w domu klienta. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie formalności można wypełnić bez wychodzenia z domu, gdyż pracownik reprezentujący instytucję pozabankową przyjedzie pod wskazany adres ze wszystkimi dokumentami.

Pożyczka pod zastaw samochodu- z jakimi kosztami się wiąże?

Na całkowity koszt pożyczki pod zastaw pojazdu składa się przede wszystkim oprocentowanie, różnego rodzaju prowizje, odsetki oraz opłaty dodatkowo. W przypadku zastawu rejestrowego, czyli w sytuacji, gdy pożyczkobiorca ma nadal możliwość korzystania z samochodu, konieczne jest także uiszczenie opłaty jednorazowej w wysokości 200 zł.

Wysokość udzielonej pożyczki pod zastaw auta uzależniona jest od tego, jak oceniona zostanie jego wartość. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że najczęściej pożyczka ta będzie stanowiła jedynie od 50% do 80% wartości rynkowej auta. W praktyce oznacza to, że  sytuacji, gdy raty nie będą spłacane w terminie i auto stanie się własnością pożyczkodawcy stracimy więcej pieniędzy niż pożyczyliśmy.

Korzystanie z pożyczki pod zastaw to rozwiązanie, po które sięgają głównie osoby o niskiej zdolności kredytowej. Taka pożyczka umożliwia także uzyskanie sporej ilości pieniędzy w krótkim czasie, dlatego jest wybierana również przez konsumentów, którzy nie mogą pozwolić sobie na długie oczekiwanie na decyzję banku.

Pożyczka pod zastaw- jakie dokumenty są niezbędne?

 

Umowa podpisywana w przypadku zaciągania pożyczki pod zastaw jest bardzo podobna do tych, które podpisuje się przy kredytach udzielanych on-line przez instytucje pozabankowe. Najistotniejszą różnicą jest jednak to, że konieczne jest także dołączenie do niej dwóch istotnych dokumentów. Pierwszym z nich jest umowa przywłaszczenia samochodu, która ustanawia, że po podpisaniu głównej umowy pożyczkodawca staje się w 51% właścicielem pojazdu. Jednak po terminowej spłacie zobowiązania pełnia praw wraca ponownie do pierwotnego właściciela.

Drugim dokumentem, jaki jest niezbędny do zaciągnięcia pożyczki pod zastaw auta jest pełnomocnictwo, na mocy którego firma udzielająca jej może zostać wpisana jako współwłaściciel. Oprócz tego konieczne jest także posiadanie przy sobie takich dokumentów, jak dowód osobisty, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, ważny przegląd techniczny, opłaconą polisę OC i AC. Ich weryfikacja ma na celu potwierdzenie praw pożyczkobiorcy do danego pojazdu, a także ustalenie, że jest on jednym właścicielem. Jest to bowiem jeden z warunków koniecznych do tego, aby można było skorzystać z takiego rodzaju pożyczki.