Kredyt odnawialny – czym jest limit odnawialny na rachunku?
Banki posiadają szeroką ofertę produktów, dzięki którym finansowanie różnego rodzaju inwestycji staje się prostsze. Ciekawą alternatywą dla popularnych pożyczek gotówkowych jest z pewnością kredyt odnawialny. Co warto o nim wiedzieć? Na czym polega? Dla kogo będzie to dobry wybór? Odpowiedzi na te i na inne pytania znajdują się w dalszej części tekstu.
Kredyt odnawialny – co to jest?
Kredyt odnawialny nie jest nowym produktem. Instytucje finansowe mają go w portfelu swoich usług od wielu lat. Niemniej, niniejszy produkt stale zyskuje na popularności. Coraz więcej klientów chcących zaciągnąć standardowe zobowiązanie, takie jak kredyt gotówkowy, odpytuje swój bank o możliwość skorzystania z tego specyficznego produktu. Warto wiedzieć, że limit odnawialny to propozycja dla wszystkich osób, które potrzebują gotówki, ale niekoniecznie chcą wiązać się standardową umową pożyczkową. Dzięki możliwościom jakie niesie za sobą omawiana propozycja, zamiast składania formalnego wniosku o udzielenie finansowania, wystarczy konto osobiste.
Kredyt odnawialny pozwala na stałe czerpanie środków w ramach przyznanego przez bank limitu. Oznacza to, że w określonym czasie, posiadacz konta może skorzystać z dedykowanych, dostępnych pieniędzy, które dostępne są niemal natychmiast, bez konieczności każdorazowej akceptacji kredytowej. Dzięki temu można zyskać większą płynność w zarządzaniu swoim budżetem i lepiej gospodarować swoimi finansami.
Limit odnawialny – dla kogo?
Kredyt odnawialny jest prostą formą finansowania, która dostępna jest w większości banków. Do jego uzyskania wystarczy konto osobiste oraz złożony wniosek o jego przyznanie. Ta propozycja spodoba się w szczególności tym, którzy nie potrzebują jednorazowego finansowania. Dzięki możliwościom jakie niesie za sobą limit odnawialny, można z niego korzystać nawet kilkukrotnie, samemu dostosowując kwotę zobowiązania. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku przyznany limit. Ten jest z kolei ustalany na podstawie indywidualnych wyliczeń procesowanych przez instytucję finansową.
Tym samym skorzystanie z kredytu odnawialnego to dobry pomysł w przypadku niechęci podpisywania konkretnej umowy, która zobowiązuje do spłaty ustalonej kwoty, jednocześnie zazwyczaj blokując możliwość ponownego skorzystanie ze środków. W tym przypadku sięganie po kolejne transze nie stanowi problemu, bowiem wystarczy planowanie całego finansowania w oparciu o ustalone limity.
Kredyt odnawialny i przyznane limity
Warto podkreślić, że warunki uzyskanego kredytu odnawialnego są mocno zindywidualizowane. Te zależą nie tylko od oferty banku, ale i zdolności kredytowych, które bezpośrednio powiązane są z sytuacją ekonomiczną klienta. Przy ustalaniu limitu co oczywiste brane są pod uwagę osiągane dochody, ale nie tylko. Wpływ na ocenę zdolności, a w konsekwencji przyznaną kwotę, może mieć zarówno deklaracja dotycząca dzietności czy dane związane z wiekiem czy piastowanym stanowiskiem.
Żeby dowiedzieć się, jaki limit został przypisany do danego konta, na początek należy wystąpić w ogóle o przyznanie takowego produktu. Uzupełniając dane, klient godzi się na ocenę jego sytuacji materialnej, a na podstawie dalszej analizy – ustalana jest górna granica przyznanych środków. W ramie tejże kwoty, można dysponować nią na dowolny cel konsumpcyjny. Celem zwiększenia kwoty konieczne będzie złożenie ponownego wniosku. Zaleca się jednak takie działanie w momencie, gdy doszło do znacznych zmian w sytuacji materialnej. W innym przypadku limit najprawdopodobniej pozostanie na pierwotnym poziomie. Zwiększenie górnej granicy jest jak najbardziej możliwe, natomiast to bank musi zaakceptować nowy wniosek. Jeśli analiza będzie skutkowała pozytywnym rozpatrzeniem – kwota zostanie zwiększona.
A może jednak kredyt gotówkowy?
Niektórzy tradycjonaliści (a zresztą nie tylko oni) z pewnością będą zastanawiać się jednak, czy mimo wszystko lepszym wyborem nie będzie standardowy kredyt gotówkowy. Za omawianym rozwiązaniem przemawia przede wszystkim wysokość oprocentowania. Warto dokładnie zweryfikować obie oferty, bowiem może okazać się, że produkt przy koncie osobistym będzie zdecydowanie bardziej opłacalny. Niekiedy oprocentowanie może być nawet kilkukrotnie niższe.
Kredyt gotówkowy znacząco różni się od kredytu odnawialnego przede wszystkim faktem, że ten pierwszy będzie zwyczajowo jednorazowym wpływem. Z limitu natomiast można korzystać wielokrotnie, co może pomóc w skuteczniejszym zarządzaniu domowym budżetem. W szczególności, gdy zdarzą się przypadki losowe, kiedy to najbardziej potrzeba szybkiego dostępu do gotówki. Łatwo wyobrazić sobie bowiem potrzebę związaną z awarią samochodu, sprzętu AGD czy po prostu trudniejszą sytuacją finansową w danym miesiącu. Wtedy skorzystanie z kredytu odnawialnego może być nieocenione.
Czy kredyt odnawialny ma jakieś wady?
Powyższe przekonuje, że kredyt odnawialny jest dobrym rozwiązaniem dla wielu klientów bankowych. Wśród przeciwników omawianego produktu pojawia się właściwie jeden główny argument, który może zniechęcić potencjalnych klientów. Chodzi o wpływ na ogólną zdolność kredytową. Decydując się na wnioskowanie o kredyt odnawialny, warto pamiętać, że ocena instytucji finansowych dla kolejnych produktów może być nieco gorsza, niż w przypadku niekorzystania z tego rozwiązania.
Tym samym przed podjęciem decyzji o wnioskowanie, warto mieć na uwadze, że akceptacja banku, będzie wiązała się z wpisem do wszelkiego rodzaju rejestrów. Niezależnie od tego, czy środki z danego limitu będą wykorzystywane czy też nie. Nie zważając jednak na ten element, należy mieć świadomość poniższych korzyści, które płyną z posiadania tego produktu, czyli:
- łatwość i szybkość dostępu do środków,
- korzystne oprocentowanie,
- minimum formalności.
Warto pamiętać, że kredyt odnawialny to faktycznie minimalizm związany z formalnościami. Każdorazowo, gdy klient potrzebuje nowych środków, nie jest zobowiązany do składania wniosków oraz oczekiwania na ich akceptację. Zamiast tego może czerpać z limitu, który został przyznany i obracać dostępną kwotą. Zawsze wtedy, gdy akurat jest taka potrzeba. To bezsprzecznie wygodne rozwiązanie, które docenia wielu konsumentów.
Jak zamknąć kredyt odnawialny?
Kredyt odnawialny zawierany jest na konkretny czas. Warto jednak pamiętać, że w ramach podpisanej umowy, jeśli jej warunki nie stanowią inaczej, klient ma możliwość wypowiedzenia. Wtedy kredyt odnawialny zostanie zamknięty po spełnieniu wszelkich założeń. W tym celu najczęściej wystarczy spłata powstałych dotychczas zobowiązań (o ile takowe są) oraz złożenie stosownej dyspozycji.
Niemniej, zamknięcie kredytu odnawialnego, nierozerwalnie wiąże się również z terminologią tzw. nieprolongowania zobowiązania, czyli nieprzedłużania kredytu na dotychczasowych warunkach. W tym przypadku również konieczne będzie złożenie stosownej dyspozycji. W obu przypadkach najczęściej będzie to możliwe za pomocą bankowości internetowej (jeśli dana instytucja finansowa takową proponuje) lub przy wsparciu konsultanta na infolinii. Oczywiście klient zazwyczaj może również złożyć taką dyspozycję osobiście, choć może się to wiązać z dłuższym poświęceniem czasu, niż w przypadku dwóch innych, wcześniej zaproponowanych metod.
Kredy odnawialny – czy na pewno warto?
Ostateczna decyzja o korzystaniu z kredytu odnawialnego oczywiście zależy od klienta bankowego. Przed jej podjęciem warto jednak zweryfikować liczne korzyści, które mają niemały wpływ na wysoką satysfakcję pozostałych użytkowników. Omawiane rozwiązanie daje bowiem pewnego rodzaju zabezpieczenie, które w obecnych czasach jest dodatkowym atutem.
Kredyt odnawialny to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych produktów. Z pewnością warto samodzielnie zapoznać się z ofertą banku i sprawdzić, co dana instytucja finansowa może zaproponować swojemu klientowi. Minimum formalności, czyli posiadanie konta bankowego oraz złożenie odpowiedniej dyspozycji, zdecydowanie przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Kredyt odnawialny jest tym samym produktem godnym rozważenia.