Kiedy karty debetowe wkraczały na rynek, nikt nie spodziewał się, że tak szybko wyprą one płatności gotówkowe. Jednak ze względu na wygodę dokonywania płatności bez użycia fizycznego pieniądza, banki zaczęły wprowadzać coraz to nowsze formy płatności. Poczynając od wydawania kart z możliwością płatności zbliżeniowych, bez konieczności potwierdzania transakcji za pomocą kodu PIN, poprzez udostępnienie kart elektronicznych oraz płatności nimi za pomocą telefonu komórkowego. Kolejnym krokiem, było uruchomienie płatności za pomocą BLIK, początkowo przez 6 banków, jednak wraz z biegiem czasu, kolejne instytucje zaczęły oferować ów formę płatności. Dziś, płatności BLIKiem, są nie tylko wygodne, ale przede wszystkim popularne, zarówno w transakcjach stacjonarnych, jak i internetowych.

Czym jest BLIK?

BLIK to forma płatności mobilnych, która polega na generowaniu czeku, składającego się z kombinacji sześciu cyfr. Za pomocą tego kodu możemy nie tylko zapłacić za zakupy internetowe, ale także za te, wykonywane w sklepach stacjonarnych. Co ważne, BLIK umożliwia także wybieranie gotówki z bankomatu, bez konieczności użycia fizycznej karty debetowej. Swoistą innowacją, jaką oferuje BLIK, jest możliwość wygodnego przelewania pieniędzy, nawet wtedy, kiedy nie znamy numeru konta odbiorcy. Wystarczy, że podamy Jego numer telefonu, a środki trafią na konto bankowe przypisane do ów numeru. W ostatnim czasie, płatności BLIKiem są jeszcze wygodniejsze, ze względu na wprowadzenie możliwości wykonywania płatności zbliżeniowych, bez konieczności, przepisywania unikalnego kodu podczas zakupów. Co ważne, aby wykonać transakcję z użyciem kodu BLIK, nie musimy generować go na swoim telefonu, a wystarczy, że bliska nam osoba, poda ów kod, a płatność potwierdzi w swoim telefonie.

Jakie banki oferują płatności BLIK?

Chociaż początkowo, płatności mobilne z wykorzystaniem kodu BLIK, oferowane były jedynie przez kilka banków, dziś ich popularność znacznie wzrosła. Z BLIKa korzystać więc mogą posiadacze konta w takich bankach jak:

  • Alior Bank;
  • Bank Millenium;
  • Bank Pocztowy;
  • BNP Paribas;
  • Citi Handlowy;
  • Credit Agricole;
  • Getin Bank;
  • ING Bank Śląski;
  • Nest Bank;
  • Noble Bank;
  • mBank;
  • Orange Finanse;
  • Pekao SA;
  • PKO Bank Polski;
  • Santander Bank Polska;
  • T-mobile Usługi bankowe;

oraz banki spółdzielcze należące do Spółdzielczej Grupy Bankowej oraz Grupie Banku Polskiej Spółdzielczości.

Gdzie można zapłacić BLIKiem?

Kiedy pierwsze banki zaczęły oferować swoim klientom płatności BLIKiem, niewielu klientów korzystało z tej metody płatności. Chociaż sprzedawcy nie musieli posiadać specjalnego terminala płatniczego, a do obsłużenia transakcji wystarczyło zainstalowanie specjalnego oprogramowania na swoim telefonie komórkowym, wiele sklepów nie oferowało tej metody płatności. BLIK swoją popularność zdobył głównie dzięki wygodnym płatnościom internetowym. Brak konieczności logowania się do swojego banku czy przepisywania danych znajdujących się na karcie, znacznie usprawnił proces dokonywania zakupów online. Płatności BLIKiem oferowane przez większość sklepów internetowych, a jeśli nie jest możliwa płatność bezpośrednia, zawsze można z jednej usług, takich jak Dotpay czy Przelewy24. W efekcie tego BLIKiem da się zapłacić za każde zakupy dokonywane przez Internet. Jeśli chodzi o sklepy stacjonarne, to również zdecydowana większość oferuje ten sposób płatności. Dodatkowo zawsze można skorzystać z wybrania gotówki w bankomacie z wykorzystaniem kodu BLIK.

Jak dokonać płatności BLIKiem?

Płatność BLIKiem to czynność dziecinnie prosta, niezależnie czy płacimy online, czy też w sklepie stacjonarnym. Niezbędne jest jednak posiadanie aplikacji banku, który umożliwia wygenerowanie ów kodu. Aby zapłacić za towary bądź usługi BLIKiem należy:

  1. Wybrać sposób płatności umożliwiający zapłatę za pomocą kodu BLIK
  2. Uruchomić aplikację banku oraz zalogować się do niej
  3. Wygenerować kod BLIK
  4. Wprowadzić 6-cyfrowy kod i zaakceptować
  5. Potwierdzić transakcję na telefonie, wpisując ustalony kod PIN bądź skanując odcisk palca

Po dokonaniu powyższych czynności płatność zostaje zrealizowana, pod warunkiem, że na koncie posiadamy wystarczające środki do jej opłacenia.

Dlaczego warto korzystać z płatności BLIKiem?

Korzystanie z płatności mobilnych BLIK, jest coraz bardziej popularną metodą płatności. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem rozwiązanie to ma sporo zalet:

Brak prowizji przy wypłatach z bankomatu

Coraz więcej banków nalicza prowizję za korzystanie z obcych bankomatów, bądź wybieranie środków poniżej określonego limitu. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na wybranie gotówki bez użycia karty, a z wykorzystaniem BLIKa, wybranie nawet minimalnej kwoty, nie będzie obarczone poniesieniem dodatkowych kosztów.

Możliwość realizowania wpłat i wypłat z bankomatu

Dzięki płatnościom mobilnym BLIK możemy swobodnie wypłacać i wpłacać gotówkę z bankomatów bez użycia karty. To szczególnie przydatne dla wszystkich tych, którym zdarza się zapomnieć portfela, a posiadają przy sobie telefon komórkowy.

Przelew na telefon

Kolejnym udogodnieniem dla korzystających z BLIKa, są przelewy na telefon. Co ważne, wybierając ten sposób rozliczania się, środki trafiają natychmiast na konto osoby, której numer telefonu podaliśmy, niezależnie od pory dnia ani dnia tygodnia. Przelewy widoczne są natychmiast, natomiast korzystający nie ponoszą żadnych opłat związanych z wykonaniem płatności.

Brak konieczności posiadania karty do konta

W związku z upowszechnieniem się płatności mobilnych BLIK, potrzeba posiadania karty do konta staje się zbyteczna. Dzięki temu możemy oszczędzić nie tylko na braku prowizji przy wypłatach z bankomatu, ale także na braku opłat związanych z posiadaniem i obsługą karty debetowej.

Bezpieczne płatności

Płatności BLIKiem są zabezpieczone specjalnym szyfrowaniem, dzięki czemu przechwycenie wygenerowanego kodu, jest znacznie trudniejsze niż wykorzystanie możliwości płatności zbliżeniowych kartą. Kod generowany w aplikacji banku ważny jest przez zaledwie dwie minuty. Po tym czasie, w przypadku braku realizowania jakiejkolwiek transakcji, BLIK wygasa, przez co nikt nie może go wykorzystać. Dodatkowo transakcje z użyciem kodu wymagają dodatkowego potwierdzenia w aplikacji, gdzie możemy sprawdzić, czy zgadza się ona z faktyczną kwotą do zapłaty.

Szeroka dostępność

Płatności BLIKiem w Internecie cieszą się ogromną popularnością, dlatego też niemalże wszędzie możemy zapłacić z wykorzystaniem tej metody. Niezależnie, czy chcemy złożyć zamówienie w jednym ze sklepów internetowych, czy zapłacić za usługi, czy też zamówić jedzenie z dostawą do domu. Dzięki powszechności płatności mobilnych BLIK możemy zapłacić w Internecie za wszystko, bez konieczności logowania się do swojego banku.

 Możliwość udziału w konkursach i promocjach

Korzystanie z BLIKa bardzo często premiowane jest dodatkowymi promocjami, a także możliwościami wzięcia udziału w jednym z konkursów. Zazwyczaj warunki udziału opierają się o konieczność dokonania zakupu i zapłacenia za niego z wykorzystaniem płatności mobilnych BLIK.

Wygenerowanie czeku

BLIK udostępnia także możliwość wygenerowania czeku na określoną przez nas kwotę. W tym celu użytkownik ustanawia specjalne hasło, a także generuje specjalny kod w aplikacji banku, wybierając opcję „Czek BLIK”. Z ów czeku korzystać można niezależnie od dostępności Internetu, zarówno przez nas samych, jak i przez osoby trzecie. Co ważne, niewykorzystane środki z czeku wracają ponownie na konto.

Płatności zbliżeniowa

W ostatnim czasie BLIK umożliwił realizowanie płatności zbliżeniowych. Wystarczy, że w aplikacji aktywujemy opcję realizowania takich płatności i uruchomimy komunikację NFC. Następnie podczas wykonywania zakupów w sklepie, wystarczy, że zbliżymy telefon do terminala, a płatność zostanie zrealizowana tak, jak przy użyciu zwykłej karty debetowej.

Możliwe niebezpieczeństwa

Płatność BLIKiem w swoim założeniu to wygodny sposób realizowania transakcji, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Ryzyko korzystania z tego sposobu rozliczania nie jest większe niż w przypadku płatności kartą, jednak podobnie jak w przypadku płatności bezgotówkowych, należy zachować podstawowe środki ostrożności. Co jakiś czas, media donoszą o kolejnych próbach wyłudzenia środków z wykorzystaniem BLIKa. Dzieje się tak, bowiem oszuści znaleźli sposób, który nie wymaga fizycznego posiadania dostępu do czyjegoś konta, aby zyskać korzyści majątkowe. Ich działanie jednak jest bardzo przewidywalne i standardowe. Jedni, podają się za bliskich, prosząc o podanie kodu BLIK, ponieważ znajdują się w sytuacji, w której nie dysponują środkami, a potrzebują opłacić zakupy czy rachunki. Inni z kolei informują o niedopłatach znajdujących się na rachunku, wskazując BLIK, jako szybki i wygodny sposób uregulowania należności. Dlatego za każdym razem kiedy ktoś zwróci się do nas z prośbą o udostępnienie kodu BLIK, należy to zweryfikować i podać kod tylko w sytuacjach, których jesteśmy w 100% pewni. Normalne korzystanie z płatności mobilnych BLIKiem, jest znacznie wygodniejsze od innych metod płatności i nie jest obarczone dodatkowym ryzykiem.

Płatność BLIKIEM – przyszłością płatności mobilnych

BLIK mocno konkuruje z wirtualnymi portfelami typu Google Pay czy Apple Pay. Zaletą BLIKa jest możliwość korzystania z tego rozwiązania niezależnie od systemu operacyjnego posiadanego przez nas telefony. Dodatkowo, płatności BLIKiem oferowane są przez większe grono banków, a także znacznie przyspiesza dokonywanie zakupów online. Nie da się ukryć, że kolejne rozwiązania wprowadzane przez BLIK, znacząco usprawniają korzystanie z tej metody płatności i wszystko na to wskazuje, że już za kilka lat na dobre mogą wyprzeć klasyczne karty płatnicze. Coraz większa dostępność oraz usprawnienie realizowania transakcji, przekonuje do BLIKa szersze grono osób, a dzięki kładzionemu naciskowi na bezpieczeństwo, dokonywanie płatności BLIKiem, jest znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku płatności kartą.

Podobne Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *