Polacy coraz chętniej spędzają wakacje za granicą, głównie ze względu na piękną pogodę i możliwość poznawania nowych osób, miejsc czy kultur. Podczas letnich wyjazdów nie zawsze mamy ochotę wziąć ze sobą plecak czy torebkę, jednak większość z nas zwykle zabiera na wyjście telefon komórkowy. Przy jego pomocy można dokonywać płatności za towary i usługi, a to wszystko dzięki BLIK. Na czym polega płacenie BLIKIEM poza granicami Polski?

Płatność w walucie obcej

Coraz więcej konsumentów dokonuje płatności za pomocą BLIKA, co jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim bardzo wygodne. Niemniej jednak dotychczas możliwe było płacenie poprze aplikację w walucie polskiej, na terenie kraju. Turyści, którzy decydowali się spędzić wakacje za granicą, musieli nosić przy sobie gotówkę bądź kartę płatniczą. Tymczasem od 30 czerwca 2022 klienci którzy posiadają konto bankowe w mBanku mogą płacić nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. Mowa tutaj o płatnościach zbliżeniowych, nawet w przypadku braku dostępu do Internetu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, bowiem za granicą nie zawsze mamy dostęp do sieci, a nawet jeśli uda nam się nawiązać połączenie, często ma ono ograniczony zasięg. Płatności BLIKIEM w walucie obcej można dokonywać wszędzie tam, gdzie pojawia się logo Mastercard – to właśnie Mastercard umożliwia bezpieczne płacenie za towary lub usługi. Usługa dostępna jest dla klientów mBanku.

Jak płacić BLIKIEM zagranicą?

Nie trzeba więcej zastanawiać się, czy BLIK działa za granicą – można za jego pomocą dokonywać płatności, jednak należy poczynić odpowiednie kroki, aby uzyskać dostęp dla aplikacji. Przede wszystkim należy upewnić się, czy w telefonie jest włączone NFC. Następnie trzeba sprawdzić, czy aplikacja mBanku ustawiona została jako domyślna płatność. W kolejnych krokach możemy już przejść bezpośrednio do dokonywania płatności. W tym celu musimy poinformować kasjera, że zamierzamy zapłacić zbliżeniowoOdblokowany telefon przykładamy do terminala – mamy na to nie więcej, niż 60 sekund. Warto zabrać ze sobą potwierdzenie dokonania płatności, gdy zostanie ona zaakceptowana. W przypadku, gdy korzystamy z kasy samoobsługowej bądź automatu (na przykład z napojami), wybieramy płatność kartą – we wszystkich krajach symbolizuje ją karta płatnicza. Następnie postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku dokonywania płatności za pośrednictwem kasjera. Jak widać, BLIK za granicą to bardzo proste i intuicyjne rozwiązanie, które nie wymaga posiadania dużych umiejętności informatycznych.

Ograniczenia w płatności BLIKIEM za granicą

Możliwość korzystania z BLIK za granicą wydaje się odpowiedzią na potrzeby znacznej liczby turystów, jednak warto pamiętać, że usługa ta ma również pewne ograniczenia. Obecnie dostępna jest ona wyłącznie dla klientów, którzy posiadają telefon z systemem operacyjnym Android. Klienci nie mają wpływu na kurs, po jakim przewalutowana jest płatność – stosuje się tutaj kurs Mastercard. Ponadto, przed dokonaniem transakcji, należy sprawdzić limity płatności BLIKIEM. Można to zrobić z poziomu telefonu, za pomocą dedykowanej aplikacji. Limit można zwiększyć bądź zmniejszyć w dowolnym momencie, w zależności od potrzeb własnych. Pamiętajmy, że obecnie usługa blik wypłata z bankomatu za granicą nie jest możliwa. Klienci mogą dokonywać płatności, jednak nie mają możliwości wypłacenia gotówki z bankomatu, jeśli nie posiadają karty. Pomimo tego, wakacyjny wyjazd wydaje się znacznie wygodniejszy i przyjemniejszy, jeśli można płacić za zakupy bez konieczności noszenia ze sobą portfela bądź torebki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *